Biotechnologia to dość ciekawy temat. Dziedzina ta dzieli się na 3 sektory: biotechnologię białą, zieloną i czerwoną. Czym się różnią?
Biotechnologia biała – są to wszelkie systemy biologiczne wykorzystywane do ochrony środowiska oraz produkcji. W pierwszym przypadku chodzi o wykorzystywanie mikroorganizmów do oczyszczania ścieków, w drugim z kolei – na przykład o proces produkcji serów, wina czy piwa.
Biotechnologia zielona – wiąże się z rolnictwem. Chodzi tutaj o wykorzystywanie inżynierii genetycznej, by produkcja roślin czy chów zwierząt były bardziej zaawansowane. Z pewnością każdy z nas słyszał o żywności GMO, właśnie z tym więc związany jest ten sektor. Biotechnolodzy zajmują się głównie zmianą materiału genetycznego obiektu, nad którym pracują (rośliny czy zwierzęcia). Po co to robią? Aby były one tak przystosowane do warunków, by przynosić jak najwięcej korzyści.
Biotechnologia czerwona – wiąże się z ochroną zdrowia. Wykorzystywana jest do celów rozwojowych diagnostyki genetycznej. Jej zadaniem jest produkcja biofarmaceutyków. Co to oznacza? Biotechnolodzy zajmują się w tym przypadku badaniami produkcji leków, aby można było uzyskać tanie leki lub takie, które łatwiej się podaje.
Biotechnologia niebieska– związana z szeroko rozumianą problematyką biotechnologii wód.
Biotechnologia fioletowa – związana z ustawodawstwem dotyczącym biotechnologii (uwarunkowania prawne i społeczne).
Jak więc widać jest to szeroka dziedzina, wymagająca nakładów pracy i nauki. Nacisk kładzie się na naukę biologii i chemii. Osoby wybierające ten kierunek studiów, muszą wiedzieć, że czeka ich dużo wytężonej pracy.
Działania biotechnologów mają za zadanie ulepszać nasze życie – sprawiać, że będziemy sięgać po produkty, które będą do nas jak najbardziej dopasowane. W związku z tym ich praca może obejmować godziny spędzane w laboratorium – wszystko, co robią, wymaga bowiem gruntownych badań, przeprowadzania doświadczeń, analizowania ich, tworzenia raportów i wyciągania wniosków.
Z pewnością nie można więc powiedzieć, że praca biotechnologa jest prosta i zawsze przyjemna. Potrzebna jest nie tylko duża wiedza, lecz także cierpliwość i determinacja.