Budowlaniec to określenie dość ogólne, odnoszące się do osób o różnych kwalifikacjach. Łączy ich miejsce wykonywania zadań – plac budowy. To praca wymagająca siły fizycznej, kondycji i wytrzymałości organizmu oraz dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ze względu na specyfikę obowiązków, zawód budowlaniec to profesja wybierana głównie przez mężczyzn.

Przedstawicieli jakich zawodów znajdziemy na placu budowy? Stanowiska pracy w budownictwie to m.in.:

Pomocniczy robotnik budowlany – wykonuje proste i rutynowe prace na różnych etapach budowy albo rozbiórki. Nosi cegły i zaprawę murarską, pomaga stawiać rusztowania, kopie i wypełnia doły, przewozi materiały itd.

Robotnik budowlany – zakres czynności obejmuje wiele prac remontowo-budowlanych, takich jak wykonywanie szalowań i rusztowań, murowanie, tynkowanie, wylewanie stropów, czytanie rysunku technicznego, montowanie elementów, prace wykończeniowe i remontowe oraz rozbiórkowe.

Murarz – buduje fundamenty, ściany, układa i łączy cegły albo inne materiały budowlane.

Operator sprzętu budowlanego – praca w koparce, spycharce, czy dźwigu wymaga prawa jazdy kat. C albo T i odpowiednich uprawnień.

Brygadzista –  nadzoruje i organizuje pracę brygady, kontroluje przebieg budowy, rozlicza pracowników z czasu pracy itd.

Kierownik budowy – reprezentant wykonawcy, który nadzoruje postęp prac, kieruje budową, zarządza brygadami i ocenia prawidłowość prac i nadzoruje ich jakość.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło