Celnik to osoba określana mianem funkcjonariusza celno-skarbowego. Głównym zadaniem jego zadaniem jest sprawowanie pieczy nad przebiegiem odprawy celnej. Do obowiązków celnika należy przede wszystkim kontrola towarów, które wyjeżdżają z Polski, a także tych, które trafiają do niej zza granicy. Ogromnie istotne jest wykluczanie w tym procesie wszelkiego rodzaju prób przemytu substancji, artykułów niebezpiecznych i nielegalnych. Przyjrzyjmy się uważniej, jak w praktyce wygląda Służba Celna, sprawdźmy, czym zajmuje się funkcjonariusz celno-skarbowy, zarobki na jakie można w tym zawodzie liczyć oraz świadczenia dodatkowe, które przysługują w trakcie trwania służby.

Służba celna należy do grupy służb mundurowych i podlega pod Ministerstwo Finansów. Poza kontrolą migracji towarów, do obowiązków celnika należy pobór należności celnych oraz podatkowych i sporządzanie odpowiedniej dokumentacji. Straż celna regularnie musi się mierzyć z próbami oszustw celnych i przeciwdziałać im.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło