Księgowy czy księgowa to osoba odpowiedzialna za prowadzenie bieżących operacji finansowych firmy bądź klientów indywidualnych. W społeczeństwie istnieje wiele stereotypów na temat osób, które zdecydowały się na taką profesję. Obecnie coraz więcej ludzi podkreśla, że nie jest to nudny zawód.  Mało kto wie, że to właśnie księgowi podliczają głosy przed galą wręczenia Oscarów, a w przeszłości przedstawiciele tej profesji doprowadzili do aresztowania słynnego Ala Capone.

Prowadzenie księgowości firmy jest bardzo skomplikowanym i zawiłym zadaniem. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia można zauważyć duże zmiany w tej branży. Wiąże się to między innymi z rozwojem technologicznym oraz opracowaniem wielu programów, które znacznie ułatwiają pracę w sektorze finansowym.

Księgowy znajdzie zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach lub małych lokalnych firmach. Do obowiązków osób, które pracują w tym zawodzie, należą przede wszystkim: sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgowanie bieżących wydatków, wyliczanie rezerw oraz podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych oraz sprawdzanie ich zgodności z dokumentacją. Księgowi zajmują się również współpracą z instytucjami zewnętrznymi, typu ZUS, GUS czy NBP.

Warto podkreślić, że wykonywanie tego zawodu jest obciążone odpowiedzialnością, ponieważ to głównie księgowi mogą ponieść kary za wszystkie możliwe błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie transakcje zawierane w firmie były odpowiednio udokumentowane w księgach rachunkowych.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło