Lekarz jest to osoba, która posiada wystarczającą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu w zdrowiu i wszelkich chorobach. Ma ona za zadanie przeprowadzić z każdym pacjentem dokładny wywiad, następnie zaordynować wszelkie niezbędne badania, na podstawie których ustala się plan działania i leczenia pacjenta biorąc przy tym pod uwagę jego stan zdrowia, szanse na wyleczenie i ogólnie szereg innych kryteriów. To niestety praca niezwykle trudna, która wymaga stałego kontaktu z ludźmi, otwartości, cierpliwości, ale także i bystrości. Lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku – niezależnie od tego czy jest to nagły przypadek, czy osoba, która może poczekać na przyjęcie i warto o tym pamiętać gdyż zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Lekarze mają też obowiązek udzielać pacjentowi lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu. W razie potrzeby lekarz np. prowadzący może skierować swojego pacjenta do zupełnie innego lekarza, który może wykonać badania uzupełniające.

Droga, którą musisz pokonać by zostać lekarzem danej specjalizacji jest bardzo długa. Najpierw należy musisz studia medyczne 6-letnie i odbywać praktyki oraz staże w szpitalach. Po studiach wybierasz się na konkretną specjalizację i robisz tytuł doktora, który daje ci prawo do wykonywania zawodu lekarza. Jeśli wybierasz się na medycynę musisz przede wszystkim interesować się biologią i chemią, a także nowinkami w zakresie wybranej specjalizacji. Musisz być także osobą sumienną i zdyscyplinowaną. Twoja aparycja i podejście do pacjentów nie może wzbudzać zastrzeżeń. Musisz umieć też przede wszystkim słuchać i skupiać się na każdym pacjencie indywidualnie. Do tego musisz pamiętać, aby stale poszerzać swoją wiedzę, nie bać się pytać, szukać informacji, bo kto pyta ten nie błądzi.

Prawo do wykonywania zawodu lekarza przyznaje okręgowa rada lekarska osobie, która jest obywatelem polskim lub obywatelem Unii Europejskiej oraz posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a jego stan zdrowia pozwala mu na wykonywanie zawodu lekarza oraz wykazuje się nienaganną postawą etyczną. Do tego również są rzeczy obowiązkowe, które składają się na wymogi do zostania lekarzem. Będzie nam potrzebny m.in. dyplom lekarza, który został wydany przez polską szkołę wyższą i potwierdzi ukończenie co najmniej sześcioletnich studiów na kierunku lekarskim.

Dobrego i solidnego lekarza powinna cechować  odpowiedzialność, spostrzegawczość, sumienność, samodyscyplina, dokładność, odporność na stres,  zdolność logicznego myślenia oraz umiejętność  nawiązania kontaktu z pacjentem. Bez tego ani rusz. To jednak kilka z wielu cech, które powinien posiadać kandydat na lekarza.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło