Zawody fizyczne? Nie, to prawdziwi rzemieślnicy

Groomer – groomer jest coraz bardziej popularnym zawodem, jednak nazwa ta może budzić wątpliwości. Przedstawiciele tej profesji zajmują się strzyżeniem psów, po polsku można więc powiedzieć, że chodzi po prostu o psiego fryzjera. Dzięki groomerowi pies nie tylko zostaje ostrzyżony, lecz także mogą zostać na nim przeprowadzone różne zabiegi pielęgnacyjne, usuwanie kołtunów, rozczesywanie sierści czy golenie. Groomer obcina również paznokcie, robi zwierzakom manicure, usuwa wszelkie pasożyty czy kąpie. Zdarza się nawet, że na życzenie właścicieli pupile mają farbowaną sierść. Jak widać więc zakres usług tego zawodu jest naprawdę szeroki.

Psi psycholog – coraz częściej właściciele czworonogów decydują się też na usługi psiego psychologa. Może on liczyć na zarobki w granicach 250 zł za pierwszą wizytę i ok. 150 zł za każdą kolejną. Cały proces to co najmniej kilka spotkań, na których psi psycholog poznaje dane zwierzę, obserwuje je w terenie, często z użyciem dodatkowego sprzętu, np. kamer.

Kaletnik – czy kaletnik to mało znany zawód? Choć tak naprawdę zawód ten ma już kilkaset lat, jego nazwa często bywa obca. Czym więc zajmuje się przedstawiciel tej profesji? To osoba wykonująca, a także naprawiająca takie przedmioty jak skórzane paski, torby, walizki, portfele itd. Choć najczęściej kojarzy się z wyrobami z prawdziwej skóry, w grę wchodzi również skóra sztuczna i inne tkaniny, z których wykonać można wymienione akcesoria. Oprócz umiejętności wykrajania, szycia, łączenia, konserwacji czy naprawiania, kaletnik musi również posiadać zdolności manualne, wyczucie stylu, wiedzę na temat materiałów oraz być niezwykle starannym i dokładnym.

Zegarmistrz – zawody dziś mało popularne to przede wszystkim takie, które od pracownika wymagają dużej precyzji. Trzeba więc być nie tylko dokładnym, lecz także cierpliwym. Przykładem takiej profesji jest np. zegarmistrz. Warto zauważyć, że dobry specjalista nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Choć rynek zalewany jest produktami z Chin, wciąż są ludzie, którzy cenią sobie kunszt zegarmistrzów. Osoby, które wyspecjalizują się w swojej branży, mogą również liczyć na współpracę z ośrodkami kultury czy kościołami.
Zarobki zegarmistrzów kształtują się na poziomie powyżej 5,6 tys. zł brutto – tak przynajmniej wynika z danych przedstawionych przez GUS. Z punktu widzenia osób szukających stałego zajęcia, takie wynagrodzenie powinno być kuszące. Warto przy tym wskazać, że w ostatnich latach powstało wiele specjalizacji, w tym np. specjalista do spraw części zamiennych zegarków. Jeżeli przyjąć, że pracownik nie będzie mógł utrzymać się na rynku, zakładając własną firmę, pracę znajdzie w przedsiębiorstwach zajmujących się konstrukcją drobnych elementów.

Rusznikarz – osoba wyrabiająca i naprawiająca broń palną, musi nie tylko posiadać zezwolenie, lecz także przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Droga zawodowa jest jednak ciekawa; poza samozatrudnieniem pracę podjąć można w muzeach, firmach produkujących broń czy materiały wybuchowe. Zawód jest przy tym ciekawy i z całą pewnością zainteresować się nim powinni pasjonaci broni. Ile może zarobić rusznikarz? To oczywiście zależy w dużej mierze od miejsca zatrudnienia. Średnie zarobki rusznikarza kształtują się mniej więcej na poziomie ok. 3 tys. zł brutto.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło