STOLARZ – CO ROBI?

 

Co robi stolarz? Ogólnie mówiąc, jest rzemieślnikiem wykonującym drewniane przedmioty i realizującym usługi związane z obróbką, montażem oraz naprawą drewnianych elementów.

 

Obowiązki i codzienna praca stolarza wiąże się z drewnem i materiałami drewnopodobnymi. Powinien on więc rozpoznawać gatunki i wiedzieć, które należy wykorzystać przy danym zleceniu. Musi także dobierać i skutecznie wykorzystywać specjalistyczne narzędzia. Do prac stolarskich zalicza się heblowanie, szlifowanie, lakierowanie, bejcowanie, sklejanie i montowanie poszczególnych elementów – a każde z tych zajęć wymaga odpowiednich przyrządów i metod obróbki.

 

Tyle w ramach ogólnych definicji. To, czym dany stolarz będzie się zajmował, zależy od jego edukacji i wybranego miejsca pracy. Do tytułów zawodowych, które można uzyskać w ramach profesji zaliczają się:
• stolarz budowlany,
• stolarz galanterii drzewnej,
• stolarz mebli artystycznych i wzorcowych,
• stolarz meblowy,
• stolarz modelarz instrumentów muzycznych.

 

Wybrana specjalizacja wpływa na miejsce zatrudnienia. Na portalach z ogłoszeniami można znaleźć oferty pracy dla stolarza budowlanego, w dużej fabryce mebli, w zakładzie stolarskim. Wybór jest naprawdę duży. A jeśli dana osoba ma w sobie gen przedsiębiorczości, może także założyć jednoosobową działalność i świadczyć usługi po zainwestowaniu we własną pracownię.

ZAWÓD STOLARZ – CZY TO OPŁACALNE?

 

W zależności od wykształcenia, praktyki i umiejętności manualnych kształtują się zarobki stolarzy. Osoby po szkołach zawodowych są obecnie bardzo cenione i poszukiwane przez pracodawców. Na rynku nie ma równowagi i jest bardzo wielu absolwentów z dyplomem ukończenia wyższych studiów humanistycznych, a brakuje wyspecjalizowanych rzemieślników. Dlatego kariera w tym zawodzie to opcja warta przemyślenia.

 

Według serwisu wynagrodzenia.pl, który zbadał miesięczne zarobki stolarzy, mediana pensji brutto wynosi 2748 zł. 25% najlepiej opłacanych stolarzy może liczyć na pensję powyżej 3495zł. Dużo zależy od specjalizacji fachowców na tym stanowisku. Osoby zajmujące się np. renowacją starych mebli czy wykonywaniem mebli na zamówienie zarobią znacznie więcej niż szeregowy pracownik fabryki.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło