Kim jest strażak i czym się zajmuje?

Z pewnością na pytanie, czym zajmuje się strażak, większość osób bez zawahania odpowie, że gaszeniem pożarów. Oczywiście jest to zupełnie zgodne z prawdą, jednak warto zaznaczyć, że zakres obowiązków strażaka znacznie się rozszerzył.

Ogólnie można powiedzieć, że strażak jest kimś w rodzaju ratownika, straż pomaga bowiem w najróżniejszych sytuacjach, gdzie zagrożone jest życie. Wozy posiadają coraz bardziej specjalistyczny sprzęt, dzięki temu przedstawiciele tego zawodu stają się niezbędni podczas różnego rodzaju katastrof, wypadków samochodowych, wycieków toksycznych substancji itp.

Strażacy nie tylko gaszą pożary. Muszą również wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić ewentualną ewakuację ludności. Od sprawnej akcji nierzadko zależy nie tylko zdrowie, ale także życie innych ludzi.

Strażacy są również niezastąpieni w trakcie powodzi lub podniesionego poziomu wody, nie tylko pomagają potrzebującym, lecz także np. wypompowują wodę z domów.

Tacy specjaliści wzywani są również na przykład w przypadku pojawieniu się w domu gniazd niebezpiecznych owadów, takich jak szerszenie czy do słynnego z filmów zdejmowania kota z drzewa.

Jak zostać strażakiem?

Żeby zostać zawodowym strażakiem, należy spełnić kilka warunków, mianowicie:

być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej,
posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
nie być karanymi za przestępstwo,
posiadać pełnię praw publicznych,
pozytywnie przejść test sprawnościowy, badania lekarskie oraz rozmowę kwalifikacyjną,
cechować się odpornością na stres,
wykazywać się fizycznymi warunkami zwiększającymi zdolność do służby.
Do wykonywania zawodu prowadzi kilka dróg:

kandydat musi zdobyć stopień strażaka, czyli spełnić powyższe wymagania, odbyć trzyletni staż oraz ukończyć potrzebne kursy;
uczęszczać do szkoły aspirantów, w której nauka trwa dwa lata;
ukończyć Szkołę Główną Służby Pożarniczej.
Kiedy w jednostce straży pożarnej pojawia się wolny etat, rozpoczyna się rekrutacja pracowników. Ten proces składa się z kilku etapów. Początkowo kandydat, który chce zostać strażakiem musi złożyć odpowiednie dokumenty i przejść, jak już wspominaliśmy w wymaganiach, rozmowę kwalifikacyjną i test sprawnościowy. Potencjalnym pracownikom przyznawane są punkty – dodatkowe można uzyskać, jeśli posiada się prawo jazdy różnych kategorii, wykształcenie kierunkowe, było się członkiem OSP (Ochotniczej Straży Pożarnej) czy posiada się różnego rodzaju uprawnienia, które mogą pomóc w wykonywaniu tego zawodu.

Po zakończeniu tej części rekrutacji kandydat musi przejść próbę wydolnościową – czyli beep test. Konkurencja ta polega na bieganiu między dwoma punktami oddalonymi od siebie o 20 m w stale rosnącym tempie, określonym przez sygnał dźwiękowy. Indywidualne wyniki kandydata, uzyskane w poszczególnych próbach, są przeliczane na punkty przypisane do konkretnego wyniku według odpowiedniej tabeli.

Kandydaci, którzy poradzą sobie z próbą wydolności, przechodzą do ostatniej części rekrutacji, czyli testu sprawności fizycznej. Polega on na wykonaniu zestawu ćwiczeń. Jeżeli wykona się to zadanie, kandydaci są zatrudniani do służby przygotowawczej, która trwa 3 lata.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło