Straż graniczna: praca

Jesteś ciekaw, jak wygląda praca w straży granicznej? Zgodnie z art. 1 “Pojęcie i zadania Straży Granicznej” do podstawowych obowiązków każdego funkcjonariusza straży granicznej należy:

  • ochrona granicy państwowej na lądzie i morzu;
  • organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego;
  • zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji;
  • wydawanie zezwoleń na przekraczanie granicy państwowej (w tym wiz);
  • rozpoznawanie, zapobieganie oraz wykrywanie przestępstw i wykroczeń, a także ściganie sprawców;
  • nadzorowanie eksploatacji polskich obszarów morskich i przestrzeganie przez statki przepisów obowiązujących na danym obszarze;
  • uniemożliwianie transportowania odpadów, szkodliwych substancji chemicznych czy materiałów jądrowych/promieniotwórczych przez granicę państwową;
  • uniemożliwianie przemieszczanie oraz transportowania państwowych środków odurzających czy substancji psychoaktywnych, a także broni, amunicji i materiałów wybuchowych bez zezwolenia przez granicę państwową.

Każdy funkcjonariusz, który przepracuje dwadzieścia pięć lat, może liczyć na emeryturę mundurową. Wysokość świadczenia wypłacana jest na zasadach odrębnego systemu zaopatrzeniowego.

Straż graniczna: zarobki

Jesteś ciekaw, ile zarabia straż graniczna? Według informacji ekspertów na stronie straży granicznej z oddziału warmińsko-mazurskiego, osoba do 26. roku życia otrzyma miesięczne wynagrodzenie 2 750 złotych na rękę, z kolei po 26. roku życia – 2 550 złotych netto. Wyższe zarobki w straży granicznej przeznaczone są dla funkcjonariuszy na służbie. To znaczy, że kontroler lub młodszy kontroler do 26. roku życia zarabia 3 960 złotych netto, a osoba, która ukończyła 26 lat i wykonuje obowiązki na tym samym stanowisku, dostanie 3 640 złotych netto. Większe wynagrodzenie młodszego funkcjonariusza straży granicznej spowodowane jest zwolnieniem od podatku od osób fizycznych, tak zwana ulga dla młodych.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło