Jak wygląda praca tłumacza?

Tłumacz jest osobą, która zawodowo, za pieniądze, podejmuje się przetłumaczenia różnych tekstów z języka polskiego na obcy, lub odwrotnie. Tłumacz przysięgły z kolei zajmuje się tym samym, ale w odniesieniu do urzędowych dokumentów, na przykład akt prawnych itp. Spoczywa na nim dużo większa, prawna odpowiedzialność za prawidłowe przetłumaczenie tekstu, do tego musi znać fachową terminologię, którą naszpikowane są dokumenty, jakie ma tłumaczyć. Tłumacz pracuje najczęściej w biurach tłumaczeń, może też dorabiać sobie jako freelancer, przyjmując zlecenia od pojedynczych osób. Można też być tłumaczem na osobistych spotkaniach z osobami potrzebującymi tłumaczeń, na przykład na spotkaniach biznesowych, konferencjach itp.

Ścieżka kariery tłumacza

Średnie zarobki tłumacza to około 3-5 tysięcy złotych brutto. Jednak osoby znające dobrze mało znany język, na przykład arabski, chiński czy węgierski, mają dużo mniejszą konkurencję w branży, toteż i większą szansę na złapanie ciekawego, dobrze płatnego zlecenia. Wszak jest u nas w kraju wielu biznesmenów z zagranicy, którzy robiąc interesy potrzebują osoby, która będzie robiła im tłumaczenia.

Ile zarabia tłumacz?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku tłumacz zarabia około 3000 zł miesięcznie.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło