Na czym polega praca weterynarza?

Weterynarz zajmuje się głównie badaniem zwierząt, profilaktyką  oraz leczeniem chorób. Weterynarz może wykonywań operacje, przepisywać leki, podawać szczepionki i leki odrobaczające. Obowiązkiem weterynarza jest również informowanie właściciela o tym jak poprawnie zajmować się pupilem m.in. czym go karmić, czy jak często udawać się na wizyty kontrolne. Chociaż specjaliści w tej dziedzinie zajmują się głównie leczeniem zwierząt domowych, to niektórzy weterynarze zajmują się również zwierzętami rolnymi, czy nawet dzikimi zwierzętami, które doznały poważnych obrażeń.

Czy różni się weterynarz od technika weterynarii?

Weterynarz różni się od technika weterynarii przede wszystkim edukacją i uprawnieniami. Aby zostać weterynarzem, należy ukończyć studia, natomiast technik weterynarii to osoba, która ukończyła czteroletnie technikum lub trwającą dwa lata szkołę policealną na kierunki weterynaria. Weterynarz posiada o wiele większe umiejętności i możliwości. Technik weterynarii nie może m.in. przeprowadzać operacji, przepisywać, ani usypiać zwierząt, natomiast może np. podawać leki, które zostały przepisane przez weterynarza, udzielać pierwszej pomocy zwierzętom, czy asystować przy operacjach oraz odbierać porody. Technik weterynarii będzie również otrzymywał mniejsze zarobki, od weterynarza.

Jakie cechy powinien posiadać dobry weterynarz?

Dobry weterynarz powinien przede wszystkim lubić zwierzęta i nie bać się ich bez względu na gatunek. W tej pracy bardzo ważne jest zachowanie spokoju i duże skupienie, aby móc udzielić poprawnej diagnozy i zlecić odpowiednie leczenie. Weterynarz powinien być uważny i nie denerwować zwierzęcia, które pod wpływem stresu może zaatakować lub zacząć się miotać, przy tym mogąc pogorszyć swoją ranę. Weterynarz często nazywany jest lekarzem dla zwierząt. Potrzebuje on dużej wiedzy o anatomii, chorobach i sposobie opiekowania się konkretnymi gatunkami zwierząt. Nigdy nie wiadomo jakie zwierze zostanie nagle przywiezione do kliniki i w jakim stanie będzie się znajdować, dlatego tak ważne jest, aby weterynarz był zawsze w gotowości i wiedział jak zachować się w każdej sytuacji i jak zająć się każdym obrażeniem, czy każdą poważną chorobą, która wymaga natychmiastowej reakcji.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło