Co to jest zootechnika i jak wyglądają studia na tym kierunku?

Zootechnika to nauka o racjonalnym chowie i hodowli zwierząt oraz ich użytkowaniu. Studenci na kierunku zootechniki zdobywają wiedzę z zakresu funkcjonowania organizmów i zachodzących w nich procesów fizjologicznych. Ponadto program studiów obejmuje zagadnienia technologii i technik w zakresie produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego z zachowaniem zdrowia i dobrostanu zwierząt, uprawy roślin i produkcji pasz, żywienia zwierząt oraz towaroznawstwa produktów pochodzenia zwierzęcego.

Gdzie można pracować po zootechnice?

Po zootechnice jest wiele możliwości zatrudnienia. Pracę można znaleźć między innymi:

  • Na fermach zwierząt gospodarskich
  • W instytucjach zajmujących się ochroną zwierząt i środowiska
  • W firmach produkcyjnych pasze, dodatki paszowe
  • W prowadzeniu stajni rekreacyjnych
  • W doradztwie rolniczym, placówkach naukowo – badawczych i szkolnictwie
  • W doradztwie rolniczym, placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie
  • W przedsiębiorstwach produkujących maszyny i urządzenia do wyposażenia budynków inwentarskich dla zwierząt
  • W firmach zajmujących się obrotem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego

Czym różni się weterynaria od zootechniki?

Główna różnica między zootechnikiem a weterynarzem polega na tym, że zootechnik zajmuje się zdrowymi zwierzętami. Dba o dobre warunki życia zwierząt, podaje szczepionki, zajmuję się doborem pasz w takich miejscach jak fermy, schroniskach, hodowlach, ogrodach i rezerwatach przyrody. Aby zostać zootechnikiem, nie trzeba skończyć studiów na tym kierunku. Zootechnika daje dobre podstawy do tego zawodu, nie mniej jednak dyplom nie jest wymogiem, potwierdza on tylko odpowiednie kwalifikacje. Wiedzę można zdobyć samodzielnie np. pomagając w rodzinnym gospodarstwie. Prócz wiedzy teoretycznej i praktycznej przyda się z pewnością kondycja fizyczna i co najważniejsze wyjątkowa miłość do zwierząt.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Zapomniane hasło